Naujienos ir renginiai

2024

Gegužės 22 d. įvyko visuotinis pensininkų mitingas prie Seimo. Susirinko apie 250 senjorų iš Vilniaus, Kauno, Alytaus, Raseinių  Bočių bendrijų, iš LPŽA Vilniaus asociacijos. Kai kurie Bočiai atvyko pasipuošę tautiniais rūbais ir buvo nusiteikę šventiškai: dalyvius linksmino raseiniškių armonikierių ansamblis „Konstantinka“, Vilniaus folkloro kolektyvas „Rasoda“.  Prasidėjus mitingui, jie įdėmiai klausėsi pranešėjų: Prezidento patarėjo V. Augustinavičiaus, Europarlamentaro S. Jakeliūno, Seimo narės L. Nagienės, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos vadovės I. Ruginienės, profsąjungos „Solidarumas“ pirm. pavaduotojo R. Garuolio. Po to demonstrantų kolona su vėliavomis ir plakatais, lydimi dainų ir garsių Vilniaus LPŽA vadovo R. Samuilevičiaus skanduočių,  patraukė Gedimino prospektu. Prie Vyriausybės sugiedojus „Tautišką giesmę“, mitinguotojai susitiko su Socialinės apsaugos ir darbo ministre M. Navickiene ir Sveikatos apsaugos ministro patarėju E. Diržiu.

Žinant, kad Sodros pensijų rezerve sukaupta 3 mlrd. Eurų, pagrindiniai klausimai buvo: kodėl mūsų pensijos vienos mažiausių ES? Kodėl Lietuvoje pensijoms skiriama tik 6-7% nuo BVP, o ES -12% , kt. Dėmesys krypo ir į ydingą II pensijų pakopos fondų finansavimą iš valstybės biudžeto, į senjorų sveikatinimo fondo steigimą. Buvo graži diena ir gera proga pabendrauti, nusifotografuoti su bičiuliais.

Renginį organizavo NBBA drauge su Vilniaus Bočių bendrija ir LPŽA.

Foto: Mitingo momentai (kad pasididintų nuotrauka paspauskite ant nuotraukos)

 

2024 m. gegužės 8 d.  Seime vykusioje konferencijoje „Nacionalinė senėjimo pasekmių įveikimo strategija“ dalyvavo svečiai ir virš 200 bočių iš Vilniaus ir Alytaus, Raseinių, Ukmergės, Druskininkų, Kėdainių bendrijų.

Pranešimus apie pensininkų padėtį skaitė Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas M. Lingė, SADM viceministras M. Šiurkus, prof. R. Lazutka. Steponas Kulbauskas, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Horizontalios politikos ir projektų valdymo grupės vyriausiasis patarėjas, padarė pranešimą „Vyresnio amžiaus žmonių socialinės įtraukties ir aktyvumo didinimas“. E. Diržius, Sveikatos apsaugos ministro patarėjas psichikos ir visuomenės sveikatos klausimais kalbėjo apie ministerijos prioritetus: „Naujų sveikos gyvensenos ir prevencijos paskatų sukūrimas“. Vyresnio amžiaus žmonių politikos įstatymo rengiamo projekto metmenis pristatė Seimo narė S. Lengvinienė, pasisakė advokatas, Vilniaus bočius Jonas Ivoška. Veikliosios ilgaamžystės akademijos prezidentas prof. A. Kirkutis šnekėjo apie senjorų ilgaamžystės uždavinius ir iššūkius. Renginio pabaigoje buvo priimta Rezoliucija. Dalyviai balsavo už visuotinį mitingą Vilniuje  gegužės 22 d. (susilaikė 3 žm.)

Konferenciją organizavo Nacionalinė Bočių bendrijų asociacija, vykdė Vilniaus Bočių bendrija, bei Seimo narė R. Šalaševičiūtė. Dėkojame, kad mūsų bičiulė Seimo narė buvo ne tik konferencijos pranešėja, bet ir renginio dalyvių kavos pertraukos dalinė rėmėja.

Foto: konferencijos momentai (kad pasididintų nuotrauka paspauskite ant nuotraukos)

Pasidžiaukime turėdami tokią puikią Bočių narę, buvusią pirmąją Vilniaus Bočių bendrijos pirmininkę, talentingą atlikėją ir meno kūrėją.

Nemaža šalies gyventojų dar prisimena mylimą dainininkę.  “Lietuvos rytas” ta proga publikavo didelį straipsnį.

Vakar Vilkpėdės skyriaus “Volungės” ansamblio narės su vadove Liudvika aplankė Lilijaną, pasveikino su 90-mečiu, padainavo, pabuvo kartu.

.Perdavė dovanų ir pasveikinimus taip pat nuo visos mūsų Vilniaus Bočių šeimos, palinkėjo sveikatos ir dar daug džiugių gyvenimo akimirkų.

Nuoširdžiai,

Vilija Tūrienė

Straipsnis apie Lilijana Ablėnaitę nuoroda į LRT: Vyriausiai estrados solistei Lilijanai Ablėnaitei – 90: per gyvenimą išsiskleidė visa talentų puokštė

Nuoroda į jos puslapį:  Lilijana Ablėnaitė 

2023

  Kolektyvas “Retro Bočiai” dalyvavo populiariame TV projekte “Lietuvos Talentai”. Tik prieš pusantrų metų susikūrusiai grupei jau pats pasirodymo faktas tokioje garsioje scenoje nuskambėjo kaip pergalė 😊

3)      Šokėjai buvo pakviesti pasirodyti ir keliaujančiame Menų festivalyje “Gražiausiu taku”. Vilniečių bendrija padėjo surengti linksmą festivalį, kurį organizavo kauniečių ansamblio “Guboja” vadovė Aleksandra Žiedelienė.  

Foto: Koncerto skelbimas (Afišos…)

Metų virsmas bendrijoje buvo pažymėtas gausiais renginiais. Vėlines, Advento, Trijų Karalių sutikimą, apsilankymą Vilniaus Baptistų bažnyčioje įprasmino Bočių kūrybiniai kolektyvai: klubo GYG („Gyvenimas yra gražus“) skaitovai, „Tautinės raiškos sambūrio“, „Pragiedrulių“, „Šarmos“, „Retro šokių“ ir kviestinių svečių „Ave Vita“ šokėjų grupė. Dėkojame visiems dalyvavusiems meno kolektyvams ir šventės organizatoriams – Naujamiesčio ir Naujininkų skyriams.

Be to, GYG skyriaus vadovės L. Bykovskajos kvietimu bočiai linksmai leido laiką naujametinėje išvykoje po sostinės apylinkes lankydami gražiausias Kalėdų eglutes. Širvintose jie susitiko ir su populiaria miesto mere Živile Pinskuviene.

Širvintų eglutė.

2022 12 15 mūsų širdies dovanos Ukrainai

Devyni dideli maišai kalėdinių dovanėlių bus pristatyti į kariaujančią Ukrainą.  Kelias dienas bočiai nešė, dėjo, pakavo šiltas kojines, pirštines, šokoladukus, pasveikinimus. Dovanoti kitam, ypač skriaudžiamam, tegul ir nežinomam, yra kilnu ir gera.  Nuotraukose matote kaip pakuoja dėžutes ir finalinį momentą, kai Zina išveža 176 vnt. dovanų kariams ir 60 vnt. dėžučių vaikams,  viso 237 žmonėms.

Ačiū visiems šios gražios labdaros akcijos savanoriams: Naujamiesčio, Žvėryno,  Šnipiškių, Karoliniškių, Bičiulių, Naujininkų, Eurago, Ežerėnų, Lazdynų, Vilkpėdės bočiams.

2021 m. Vilniaus Bočių bendrijos jubiliejinis renginys

Ne tik vilniečiai rugsėjo 10 d. traukė į Muzikinį teatrą „Legendos klubas“, kur vyko LPS Bočiai Vilniaus bendrijos 30-mečio minėjimas. Į šventę rinkosi ir laukti sveteliai – Alytaus, Druskininkų, Pasvalio, Rokiškio, Telšių, Ukmergės Bočių bendrijų ir Ukmergės Bočių klubo „Viltis“ pirmininkai, meno kolektyvų atstovai. Prasidėjus iškilmingam minėjimui, susirinkusiems buvo perduotas LR Prezidento G. Nausėdos pasveikinimas. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė ta garbinga proga Lietuvos Bočių bendrijų vadovams įteikė ministerijos Padėkos raštus. Vilniaus Bočių bendrijos 18-kos skyrių pirmininkai gavo dar ir prasmingas atminimo dovanas. Visa salė vieningai giedojo Tautišką giesmę. Po to renginio organizatoriai – Vilniaus Bočių bendrijos pirmininkė Vilija Tūrienė ir Rimantas Zabarauskas – trumpai pristatė metų projektą „Sveiko senėjimo iššūkiai pandemijos kontekste“. Į sceną kilo LPS Bočiai pirmininkas K. Šliogeris, LPŽA prezidentė G. Makaravičienė, žodį sakė rėmėjai, koncerte pasirodė 12 meno kolektyvų. Po pietų visus linksmino Alytaus kaimo kapela. Šventėje dalyvavo 360 Bočių. Skirstydamiesi daugelis jau galvojo apie kitus smagius susitikimus.

Išvažiuojamasis Vilniaus Bočių festivalis Ilzenbergo dvare 2021 m. birželio 25 d.

Ankstų vasaros rytą atstovai iš 16-kos Vilniaus Bočių bendrijos skyrių išvyko į kelionę-festivalį Ilzenbergo dvare. Pakeliui mus sutiko Pasvalio Bočių pirmininkas Antanėlis Indreliūnas, aprodė Balsių malūno įžymybes, visus vaišino ryto kavute ir kibinais. Tęsdami kelionę link Biržų, aplankėme Kirkilų apžvalgos bokštą, Senovinės technikos muziejų. Rokiškio rajone klausydamiesi gidų pasakojimų, vaikščiojome po ūksmingą Ilzenbergo dvaro parką, apžiūrėjome atstatytas rūmų sales. Po to visi 160 šventės dalyvių susitiko amfiteatre, iš kur stebėjo koncertą, skirtą Vilniaus Bočių bendrijos 30-mečiui. Prieš koncertą linksmino “Viršuliškių aidai”, pasirodė 4 vilniečių meno kolektyvai ir svečiai: “Rasoda”, Vaivoros vyrų duetas, “Rudens žiedų” šokėjos, Lazdynų “Riešutėlis”, dainomis džiugino nematyti Pasvalio Bočių ir Rokiškio bočių ansambliai. Po dvariškos vakarienės, patenkinti ir pilni įspūdžių grįžome namo, kad rudenį vėl susitiktume baigiamajame iškilmingame bendrijos 30-mečio vakare spalio 1 d.

Gegužės 28 d. Žvėryne, pavasariškai žalioje Neries krantinėje suskambo dainos, vyko Bočių Gegužinė. Susirinkusiųjų nuotaika buvo pakili, visi buvo išsiilgę vieni kitų. Giesme „Lietuva brangi“ Gegužinę pradėjo svečiai – generolo Plechavičiaus rinktinės karių choras. Dainos plaukė iš širdies ir Žirmūnų ansambliui „Neris“, ir Viršuliškių Bočiams. Jiems pritarė visi dalyviai, tik užėjęs lietus neleido eit ratelių… Ačiū renginio organizatoriams Žvėryno Bočių pirmininkei Jūratei, Zinai ir pagalbininkams.

Bočių klubo Gyvenimas yra gražus nariai gegužės 12 d. lankėsi naujai įsteigtame Vilniaus muziejuje.

Vilniaus Bočių bendrija ir EURAG Lietuvos asociacija 2021 gegužės 3 d. surengė nuotolinę tarptautinę konferenciją-diskusiją tema „Sveikas senėjimas: kaip išlaikyti gyvenimo vertybes po 60“ (Healthy aging: how to retain life values after 60). Renginį iš Prahos moderavo tarptautinio pagyvenusių žmonių tinklo EURAG generalinė sekretorė Dana Steinova. 1.5 val. trukmės renginys vyko anglų k. Pagrindinį pranešimą padarė Rimantas Zabarauskas.

Pranešėjas sugrupavo mūsų gyvenimo vertybes į 3 grupes: 1) Sveikata 2) Materialinė padėtis 3) Socialinis klimatas ir aplinka. Šių grupių svarba labai priklauso nuo individo amžiaus. Jaunimas labiausiai vertina 2) grupę, mažiau 3) grupę, o 1) grupei skiria nedaug dėmesio. Tuo tarpu senjorai labiausiai vertina sveikatą ir gerą savijautą, todėl turėtume pagalvoti kaip geriau atliepti šitą jų poreikį. Gerą savijautą įtakoja turtinė padėtis ir ypač socialinė aplinka. Ką turėtume daryti patys ir kaip geriau mums galėtų padėti Vyriausybė?

Pranešime buvo pateiktos tokios rekomendacijos pagyvenusiems:

1) Kol leidžia sveikata, neatsisakyti nei darbo, nei mėgstamų laisvalaikio užsiėmimų. Buvimas aktyviu visuomenės nariu palaiko savivertę, o nuo to labai priklauso mūsų savijauta.

2) Nepersidirbti. Vengti ilgalaikio, su darbu susijusio streso.

3) Išlikti fiziškai aktyviems. Tai geriausias vaistas organizmui prieš lėtines, su amžiumi susijusias ligas.

4) Daugiau laiko skirti bendravimui ir socialinei veiklai savo aplinkoje, bendruomenėje.

5) Priprasti prie paprasto, sveiko maisto.

6) Kas domisi filosofija, religija ar saviveikla, senjoro amžius tinkamas šioms veikloms.

 

Pranešime buvo pasiūlytos priemonės ir Vyriausybei:

1) Darbo rinką labiau pritaikyti prie senstančios visuomenės, bandant išlaikyti darbo vietą darbuotojui sulaukus garbaus amžiaus. Taikyti nepilną darbo dieną, lanksčias darbo valandas, kt.

3) Sveikatos apsaugos sistemoje sustiprinti gerontologinės medicinos dalį ir vyresnio amžiaus žmonių sveikatinimo priemones kaip profilaktinę sveikatos apsaugą.

4) Remti senjorų organizacijas, klubus, saviveiklinius, kultūrinius, mokymo renginius ir pan.

 

Buvo išsakytas apgailestavimas, kad vyresnio amžiaus asmenis Vyriausybė dažniausiai traktuoja kaip nekuriančius pridėtinės vertės visuomenėje, reikalingus vien rūpinimosi ir pagalbos. Tačiau nemaža jų dar gali dirbti ir būti naudingi valstybei. Reiktų koreguoti teisės aktus ir valdžios požiūrį į senjorus.

Diskusijoje buvo pareikšta komentarų ir papildymų. Moderatorės nuomone, senjorų vertybių paskirstymas turėtų būti labiau subalansuotas. Vilija Tūrienė minėjo karantino sąlygotas senjorų sveikatos problemas, pasireiškiančias daugiausia bendravimo ir judėjimo stoka, nuovargiu ir bendru organizmo fiziologinių funkcijų susilpnėjimu, ką apibūdina naujas terminas „senatvinio silpnumo sindromas“ (angl. frailty). Kalbėta apie Lietuvos ministerijų rengiamą „Socialinį receptą“ (neegzistuoja užsienyje) bei Alzheimerio kavinės projekto planus.

Renginyje dalyvavę EURAG‘o nariai iš Estijos, Armėnijos, Čekijos, Prancūzijos gerai įvertino Lietuvos kolegų iniciatyvą. Buvo pasiūlyta panašių ir kitokių temų pagrindu bendradarbiauti ateityje.

Paribio dainos festivalis. Populiarus liaudies dainos tarptautinis konkursas-festivalis šiemet vyko dvidešimtą kartą. Jame pasirodė jauni, tačiau brandūs atlikėjai, tautinių bendrijų, o taip pat Vilniaus, Ukmergės, Utenos, Skuodo, Alytaus Bočių vokaliniai instrumentiniai ansambliai.  Malonu, kad apdovanotųjų tarpe buvo Vilniaus Bočių Žirmūnų skyriaus vokalinis ansamblis „Neris“ (pirmininkė Aurelija Bakutienė)  ir jo lakštingalėlių Vandos ir Genutės puikus duetas (apdovanojimas II vieta) -2 foto .

2020 spalio 01d. Tarptautinė Pagyvenusių žmonių diena.
Iškilmingoje aplinkoje dienos svečiams Ministrui L. Kukuraičiui, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkei R. Šalaševičiūtei įteikėme Rezoliuciją ir pristatėme savo vykdyto projekto ataskaitą. Šventėje koncertavo aštuoni Vilniaus Bočių meno kolektyvai ir bičiulių Bočių kapela iš Alytaus, vyko vaišės ir šokiai. (3 foto – Ministras, salė, šokiai).

Vasario 20 d. vyko Vilniaus Bočių bendrijos metinė ataskaitinė konferencija 

Susirinkusiųjų atėjo pasveikinti Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Ąžuolas Valius, LPS Bočiai pirmininkas Kajatonas Šliogeris.

Dalyviai sekė ekrano vaizduose pristatomą pirmininkės Vilijos Tūrienės darbų ataskaitą už 2019 m. Pasisakė revizijos komisijos pirmininkė Veronika Vaitkienė, norintys klausė iš salės. Delegatų balsavimu darbas buvo įvertintas gerai. Daugiau debatų sukėlė metinio narystės mokesčio pakėlimas iki 4 EUR.

2020 m. darbų planą galima rasti šioje bendrijos svetainėje.  Po to susirinkusius džiugino svečių – Telšių Bočių koncertas. Pasirodė kaimo kapela, ansambliai „Kibirkštėlė“ ir „Jausmai“.

Pirmą sausio šeštadienį Vilniaus bočių pasveikinti atvyko Trys Karaliai.

Bendrijos pirmininkė Vilija Tūrienė renginį pradėjo gražiai pasveikindama visus su Naujais metais ir ta proga priminė Atpirkėją, išvadavusį mus nuo nuodėmių ir atgaivinusį dorybių svarbą. Dorybių pasirodo, yra keturios pagrindinės. Vienai net paskirta ministerija – Teisingumo. O kaip būtų su Išminties ministerija? A. Šliogeris pamatine dorybe laikė drąsą.  Saikingumas ir nūnai dažnai pamirštamas, o rezultatas – beveik pusė vakarų pasaulio apsirijus.  Susitikimui bočiai iš anksto pasiruošė vaišes ir meninę programą. Kalbėjo visų skyrių pirmininkai, jie siuntė nuotaikingus linkėjimus kolegoms. Pasirodė septyni bočių dainų bei šokių meno kolektyvai. Auksuolė Valuckienė skaitė eilėraščius iš ką tik išleistos savo poezijos knygutės. Visgi vienos bėdos neišvengėme: salėje tebuvo apie 230 kėdžių, ir tai  vargiai galėjo sutalpinti visus smagaus renginio dalyvius.

Vilniaus Bočių bendrijos skyriuose suplanuota ir vyksta daug renginių, koncertų, išvykų, ekskursijų, paskaitų, susitikimų su įdomiais žmonėmis.  Ypač įsimintini masiniai renginiai, pašvęsti svarbioms istorinėms datoms. Juose dalyvauja didžiuma bendrijos narių ir mūsų svečiai

LPS „Bočiai” pirmininko  Kajatono Šliogerio viešnagė pas Vilniaus Bočius

Lapkričio 14 dieną  LPS „Bočiai” Vilniaus miesto bendrijos patalpų durys neužsidarė… Į Vilniaus miesto Bočių valdybos posėdį prisistatyti atvyko naujai išrinktas LPS „Bočiai” pirmininkas  Kajatonas Šliogeris, 12 metų išbuvęs į amžinybę išlydėto pirmtako P. Ruzgaus pavaduotojas.  Vilniaus miesto bendrijos pirmininkei Vilijai Tūrienei rodant pagarbą naujai išrinktam pirmininkui, prisistatė visi 20-ies bendrijos skyrių pirmininkai ir trumpai papasakojo apie savo nuveiktus darbus. Darbų išties padaryta be galo daug. Bendrijos skyriai veikia daugiau pagal pomėgį, poreikį ir gebėjimus. Veikloje dalyvauja profesoriai, habilituoti mokslų daktarai ir žymūs visuomenės veikėjai, aktyvistai. Visi jie tarsi darbščiosios bitutės į Bočių avilį prineša širdžiai mielų, gaivinančių ir gydančių sielą minčių ir darbų. Sunku patikėti, kad atskiri skyriai, net neturėdami jiems skirtų patalpų, randa galimybių repetuoti ir rengti renginius. Bočeliai ne tik dainuoja Vilniaus miesto ir Lietuvos regionų kviestiniuose koncertuose, sueigose, bet ir patys rengia susitikimus su rašytojais, poetais, organizuoja išvykas. Visi labai mėgsta keliones: keliauta ne tik po brangią Lietuvėlę, bet  ir po kaimynines šalis, dalyvauta sveikatinimo programose ir ilsėtasi Baltijos pajūry bei Ispanijoje, pasirodyta „Baltajame piknike”, tarptautinėse stovyklose. Visų juk neišvardinsi.. Negalima nepaminėti E. Židonio įdomios klubinės „Ežerėnai” veiklos, puoselėjant krašto kultūrinį paveldą ar Antakalniečių kultūrinės patriotinės veiklos. Balsių skyrius, kur nėra net seniūnijos, nėra jokių patalpų susibūrimui, pavydėtinai darniai vysto veiklas jaukiausioje bendrystėje. Kiekvienas susitikimas skelbiamas vis pas kitą kaimyną, skyriaus narį. Puiku ar ne?  Taip pasisvečiuojama net pas 27 narius: metinės šventės minimos pagal eilę, joninės – pas Joną, petrinės – pas Petrą, o vasarą – gamtoj, ant žolės. Puikumėlis. Apie būtinybę „jauninti” organizaciją, keičiant Įstatus dėl nario amžiaus apibrėžties, kalbėjo EURAG‘o pirmininkas P. Butkus. Naujasis LPS „Bočių” pirmininkas jam ir valdybos narei Stanislavai Ligeikienei, neseniai atšventusiai 80 m. jubiliejų, įteikė po medalį „Žemaitijai 800 metų“. K. Šliogeris taip pat sutiko su V. Geralavičiaus siūlymu parengti raštą, susijusį su socialiniais vyresnio amžiaus žmonių klausimais ir pristatyti jį gyvai šalies aukščiausioms valdžios institucijoms.

V. Tūrienė dar užsiminė apie naujai atsivėrusią galimybę trečiadienio „Žinių radijo” tiesioginiame  eteryje viešai kelti senjorų problemas. Dėkodama už apsilankymą, ji įteikė svečiui dovanų knygą „Sapnuoju, kad einu“ ir  išreiškė glaudaus bendradarbiavimo viltį prasmingoje, labai svarbioje bendroje veikloje atstovaujant senjorų interesams.

2018 m. Vilniaus miesto Bočių bendrija iškilmingai šventė Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį.

Ta proga Vyriausybės rūmuose įvyko minėjimas ir didelis koncertas, kuriame pasirodė visi 17 bendrijos meno kolektyvų. Mus atėjo pasveikinti Vicekancleris Deividas Matulionis, Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė, Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė. Šimtmečiui buvo skirta ir Bočių vasaros kelionė į Gižycką, Lenkiją bei Naujųjų metų sutikimas Laikinojoje sostinėje, kur po ekskursijos Prezidentūroje bočiai užėmė visą Metropolį – kadaise ištaigingiausią miesto viešbutį.

Birželio pradžioje pirmąkart įvyko Vilniaus Bočių bendrijos organizuotas Baltasis Senjorų piknikas. Pašvęstas Vydūno 150-mečiui, jis prie Baltojo tilto pritraukė minią šviesiai apsitaisiusių, džiugiai nusiteikusių senjorų. Nuotaikingai vyko kineziterapeuto vedami mankštos pratimai, viktorina, taiči meistrų pasirodymas, dailiausios pikniko kraitelės rinkimai, knygų ir prizų dalijimai. Į renginį atvykę alytiškiai, latviai ir estai grojo ir dainavo linksmai besisukantiems rateliu pievoje. Tai buvo smagi šventė kūnui ir sielai. Norime, kad tai taptų tradicine švente visam miestui. Džiugu, kad idėją palaikė ir dalinai finansavo miesto savivaldybė.