Vilniaus Bočių bendrija ir EURAG Lietuvos asociacija 2021 gegužės 3 d. surengė nuotolinę tarptautinę konferenciją-diskusiją tema „Sveikas senėjimas: kaip išlaikyti gyvenimo vertybes po 60“ (Healthy aging: how to retain life values after 60). Renginį iš Prahos moderavo tarptautinio pagyvenusių žmonių tinklo EURAG generalinė sekretorė Dana Steinova. 1.5 val. trukmės renginys vyko anglų k. Pagrindinį pranešimą padarė Rimantas Zabarauskas.
Pranešėjas sugrupavo mūsų gyvenimo vertybes į 3 grupes: 1) Sveikata 2) Materialinė padėtis 3) Socialinis klimatas ir aplinka. Šių grupių svarba labai priklauso nuo individo amžiaus. Jaunimas labiausiai vertina 2) grupę, mažiau 3) grupę, o 1) grupei skiria nedaug dėmesio. Tuo tarpu senjorai labiausiai vertina sveikatą ir gerą savijautą, todėl turėtume pagalvoti kaip geriau atliepti šitą jų poreikį. Gerą savijautą įtakoja turtinė padėtis ir ypač socialinė aplinka. Ką turėtume daryti patys ir kaip geriau mums galėtų padėti Vyriausybė?
Pranešime buvo pateiktos tokios rekomendacijos pagyvenusiems:
1) Kol leidžia sveikata, neatsisakyti nei darbo, nei mėgstamų laisvalaikio užsiėmimų. Buvimas aktyviu visuomenės nariu palaiko savivertę, o nuo to labai priklauso mūsų savijauta.
2) Nepersidirbti. Vengti ilgalaikio, su darbu susijusio streso.
3) Išlikti fiziškai aktyviems. Tai geriausias vaistas organizmui prieš lėtines, su amžiumi susijusias ligas.
4) Daugiau laiko skirti bendravimui ir socialinei veiklai savo aplinkoje, bendruomenėje.
5) Priprasti prie paprasto, sveiko maisto.
6) Kas domisi filosofija, religija ar saviveikla, senjoro amžius tinkamas šioms veikloms.
Pranešime buvo pasiūlytos priemonės ir Vyriausybei:
1) Darbo rinką labiau pritaikyti prie senstančios visuomenės, bandant išlaikyti darbo vietą darbuotojui sulaukus garbaus amžiaus. Taikyti nepilną darbo dieną, lanksčias darbo valandas, kt.
3) Sveikatos apsaugos sistemoje sustiprinti gerontologinės medicinos dalį ir vyresnio amžiaus žmonių sveikatinimo priemones kaip profilaktinę sveikatos apsaugą.
4) Remti senjorų organizacijas, klubus, saviveiklinius, kultūrinius, mokymo renginius ir pan.
Buvo išsakytas apgailestavimas, kad vyresnio amžiaus asmenis Vyriausybė dažniausiai traktuoja kaip nekuriančius pridėtinės vertės visuomenėje, reikalingus vien rūpinimosi ir pagalbos. Tačiau nemaža jų dar gali dirbti ir būti naudingi valstybei. Reiktų koreguoti teisės aktus ir valdžios požiūrį į senjorus.
Diskusijoje buvo pareikšta komentarų ir papildymų. Moderatorės nuomone, senjorų vertybių paskirstymas turėtų būti labiau subalansuotas. Vilija Tūrienė minėjo karantino sąlygotas senjorų sveikatos problemas, pasireiškiančias daugiausia bendravimo ir judėjimo stoka, nuovargiu ir bendru organizmo fiziologinių funkcijų susilpnėjimu, ką apibūdina naujas terminas „senatvinio silpnumo sindromas“ (angl. frailty). Kalbėta apie Lietuvos ministerijų rengiamą „Socialinį receptą“ (neegzistuoja užsienyje) bei Alzheimerio kavinės projekto planus.
Renginyje dalyvavę EURAG‘o nariai iš Estijos, Armėnijos, Čekijos, Prancūzijos gerai įvertino Lietuvos kolegų iniciatyvą. Buvo pasiūlyta panašių ir kitokių temų pagrindu bendradarbiauti ateityje.